AFAD Sürüş Teknikleri

AFAD Sürüş Teknikleri

AFAD Sürüş Teknikleri, geçiş üstünlüğüne sahip olan araçların maruz kalabilecekleri riskleri ve nasıl absorbe edileceğini uygulamalı olarak iş güvenliği kapsamında katılımcılara aktarılan mesleki sürüş eğitimidir.

AFAD Sürüş Teknikleri Amacı

AFAD Sürüş Teknikleri amacı; görev sırasında insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartıyla trafik kısıtlama ve yasaklarına bağlı olmadan yapılan sürüşün kaza senaryoları yapılarak katılımcıya aktarılması.

AFAD Sürüş Teknikleri Eğitim Süresi

  • 1 gün (1 saat teorik, 4 saat uygulamalı pist eğitimi)

Toplam; 5 saattir.

AFAD Sürüş Teknikleri eğitim süresi, eğitimi alacak kişi sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Şuan da yazacağımız eğitim süresi 10 kişilik bir sınıf için geçerlidir. Sınıf mevcut sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir.

1 günlük eğitimler için belirlenen eğitim saatleri; randevu saatinde başlar ve 5 saatlik süre içerisinde 1 gün olacak şekilde sonlandırılır.

  • 1 saat teorik eğitim,
  • 4 saat uygulamalı pist eğitimi,

olmak üzere toplamda 5 saat eğitim verilir.

AFAD Sürüş Teknikleri Eğitim İşleyişi

AFAD Sürüş Teknikleri Teorik (1 Saat); Teorik eğitimde eğitimi verecek olan eğitmen sınıf ile tanışır, katılımcıların sürüş durumlarına göre seviye belirleme analizi ve sürüş ihtiyaçlarını belirler. Türkiye’deki genel trafik durumu, işleyişi konuşulduktan sonra araç içi aktif ve pasif güvenlik sistemlerinden bahsedilir. Lastik basınçlarının kontrolü ve lastik ömürleri detaylı bir şekilde işlenir. Defansif sürüş ile ilgili Dünya genelinde olması gereken görseller ve gerçek kaza görüntüleri ile eğitim aşılanır. Projeksiyon destekli görsel materyaller, alkol gözlüğü, emniyet kemeri simülasyonu uygulanarak öfke kontrolü ve yorgunlukla mücadele teknikleri katılımcılara anlatılır. Geçiş üstünlüğüne sahip olan araçların acil sürüş teknikleri kapsamında karşılaşabilecekleri kaza senaryoları katılımcılara aktarılır.

AFAD Sürüş Teknikleri PİST (4 Saat); Skidvan aparatı ile önden ve arkadan savrulma, dar sokak ve kalabalık bölgelerde araç kullanmak, şaşırtmalı slalom, slalom, panik fren, engel kaç, farklı zeminlerde araç kullanmak parkurların kaza senaryoları yapılarak katılımcıya aktarılır.

AFAD Sürüş Teknikleri Belgesi/Sertifikası

AFAD Sürüş Teknikleri, Sürüş Akademisi A.Ş. eğitim kompleksi içerisinde bu eğitimler için ayrılmış asfalt, stabilize toprak alan ve OFF-Road toprak alan pist alanlarında uygulanmaktadır. Uluslararası kurumlar tarafından sertifikalandırılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış eğitim müfredat ve mevzuatı uygulanır.

Eğitim veren tüm eğitmenler TOSFED ve Uluslararası lisanslara sahiptir.

Tüm eğitimler sonunda katılımcılara katılım belgesi verilmektedir. (Tüm katılımcılara Defansif ve İleri Sürüş Teknikleri (AST) sertifikası verilir.) Kullanılan araçlar geçiş üstünlüğüne sahip olan (afat araçları) boyutlarına uygun özel aparatlı araçlardır.

Whatsapp
Oğuz Bey
Oğuz Bey
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?