SRC 1 Belgesi

SRC 1 Belgesi

Src 1 belgesi uluslararası yolcu taşıyan otobüs şoförlerinin alması gereken zorunlu bir belgedir. Src1 belgesi alıyorsanız, Psikoteknik Belgesi de alma zorunluluğunuz bulunmaktadır.

SRC 1 Belgesi

Yurt dışına yolcu taşıyan bir sürücü iseniz SRC1 Belgesi almanız yasal yükümlülük olarak karşınıza çıkıyor. SRC1 Belgesi mesleki alanda yeterli olduğunuzu ifade etmektedir. Ehliyetini 2003 yılından sonra alan ehliyet sahipleri, yetki verilen eğitim kurumlarından gerekli eğitimleri almakta, sonrasında yapılan sınavlarda başarılı olup hak kazanmaları ile SRC1 Belgesini alabilmektedir.

SRC 1 Belgesi
SRC1 Belgesi

SRC1 alan sürücüler SRC 2 Belgesi de almış sayılırlar.

SRC1 Belgesi alan sürücüler hem yurtiçi hemde yurtdışında yolcu taşımacılığı yapabilmektedirler.

SRC 1 Belgesi almak için başvuran şoförde aranan bazı özellikler bulunuyor;

  • Taşıtın niteliğine uygun bir sürücü belgesi,
  • Yasalarla belirlenen mesleki yeterlilik belgelerinin bulunması, otobüs şoförleri için 26 yaşından gün almış ve 66 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.
  • Şoförlük mesleğine engel teşkil etmeyecek bedensel engelinin bulunmaması ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarının her beş yılda bir tekrarlayarak sağlıklı olduklarının ifade edilmesi gerekmektedir.
  • Uluslararası taşımalarda çalışacak sürücülerin, silah, uyuşturucu, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı herhangi hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı aranmaktadır.

SRC 1 Belgesi için gerekli evraklar;

  • Nüfus Cüzdanı ve Ehliyet Fotokopisi
  • Tahsil durumunu gösteren belge (Diploma)
  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

SRC 1 Belgesi için sınav tarihleri;

SRC1 Belgesi için en erken sınav tarihini vermek çok zor çünkü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınavlar düzenlenmektedir. Bölgemizde her ay sınav yapılmaktadır.

17.12.2022
281
Whatsapp
Oğuz Bey
Oğuz Bey
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?