SRC 4 Belgesi

SRC 4 Belgesi

Src 4 Belgesi yurtiçinde yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapacak sürücülerin alması zorunlu mesleki yeterlilik belgesidir. Src4 Belgesi alınabilmesi için src kurslarına kayıt olunmalıdır. 1 ay gibi kısa bir sürede Src4 sahibi olabilirsiniz.

SRC 4 Belgesi

SRC4 Belgesi Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre B-C-E ve D sınıfı ehliyet sahibi olan sürücülerin yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı yapabilmek için almaları gereken mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC 4 Belgesi
SRC 4 Belgesi

SRC Belge türleri arasında sürücü adayları tarafından en fazla tercih edilen belgelerden birisi de hiç şüphesiz SRC4 Belgesidir. SRC4 Belgesi ile yük, eşya-kargo taşımacılığı yapılır. Ancak şunu da unutmamak gerekmektedir; SRC 4 Belgesi alan şoförler sadece bir ülke sınırları içerisinde faaliyet gösteren taşıma işinde çalışabilirler. SRC 4 ile yolcu taşınmaz sadece eşya taşımak için imal edilen araçlarda çalışabilir ve SRC4 Belgesi bu amaçla kullanabilirler.

SRC 3 Belgesi‘ne sahip olan şoförler Uluslararasında eşya, yük ve kargo taşımacılığı yapabilecekleri gibi SRC4 Belgesi‘ni kapsayan yurt içinde de aynı şekilde eşya, yük ve kargo taşımacılığı faaliyetlerinde de bulunabilirler.

SRC Kanun Hükmü

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

SRC 4 Belgesi için gerekli evraklar;

  • Nüfus Cüzdanı ve Ehliyet Fotokopisi
  • Tahsil durumunu gösteren belge (Diploma)
  • 2 Adet Fotoğraf

SRC 4 Belgesi için sınav tarihleri;

SRC4 Belgesi için en erken sınav tarihini vermek çok zor çünkü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınavlar düzenlenmektedir. Bölgemizde her ay sınav yapılmaktadır.

Psikoteknik Belgesi randevularımız devam etmektedir.

17.09.2022
216
Whatsapp
Oğuz Bey
Oğuz Bey
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?