SRC 5 Belgesi

SRC 5 Belgesi

Src 5 Belgesi tehlikeli madde taşımacılığı yapacak sürücülerin alması gereken zorunlu bir belgedir. Src5 belgesi için Ulaştırma Bakanlığına bağlı TMGD kurumları tercih edilmelidir.

SRC 5 Belgesi

SRC 5 Belgesi tehlikeli madde taşımacılığı yapacak sürücülere verilen belgedir. SRC 5 Belgesi alabilmeniz için SRC 3 Belgesi veya SRC 4 Belgelerinden en az birine sahip olmanız gerekmektedir. Tehlikeli madde taşıyacağınız aracın niteliğine göre de ehliyetinizin bulunmalıdır. Ayrıca herhangi bir suçtan da ceza hükmünüzün bulunmaması gerekmektedir.

SRC5 Belgesi
SRC5 Belgesi

Ayrıca SRC5 Belgesine sahip olabilmek için en az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir. Tehlikeli madde taşımacılığı ile ilgili olan mevzuatında belirttiği eğitimleri alıp, başarılı ile tamamlamanız gerekmektedir. 63 yaşından gün almamış olmanızda diğer şartlar arasında sıralanabilmektedir.

SRC Kanun Hükmü

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

SRC5 Belgesi için gerekli evraklar;

  • Nüfus Cüzdanı ve Ehliyet Fotokopisi
  • Tahsil durumunu gösteren belge (Diploma)
  • 2 Adet Fotoğraf
  • Sabıka Kaydı (e-Devlet)
  • SRC 3 veya SRC 4 Belgesi

Psikoteknik belgesi randevularımız devam etmektedir.

16.09.2022
262
Whatsapp
Oğuz Bey
Oğuz Bey
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?