SRC 3 Belgesi

SRC 3 Belgesi

Src 3 Belgesi uluslararası yük, eşya ve kargo taşımacılığı faaliyeti yapacak sürücülerin alması zorunlu bir belgedir. Src3 Belgesi 1 ayda alınabilen bir mesleki yeterlilik belgesidir. Her ayın ilk haftası src sınavı yapılmaktadır.

SRC 3 Belgesi

Uluslararası eşya-kargo taşımacılığı yapan sürücüler SRC 3 Belgesine sahip olmaları gerekmektedir. SRC3 Belgesi alan sürücüler SRC 4 Belgesi almış kabul edilirler. SRC3 belgesi eğitimlerinde daha çok gümrük mevzuatı ve tır mevzuatı derslerine ağrılık verilmektedir.

SRC 3 Belgesi
SRC3 Belgesi

SRC3 Belgesi Yurtdışı yani Uluslararası eşya-kargo taşımacılığı yapacak olan sürücüler için istenilen Mesleki Yeterlilik Belgesidir.

SRC3 Belgesi‘ne sahip olan şoförler Uluslararasında eşya, yük ve kargo taşımacılığı yapabilecekleri gibi SRC 4 Belgesi‘ni kapsayan yurt içinde de aynı şekilde eşya, yük ve kargo taşımacılığı faaliyetlerinde de bulunabilirler.

SRC Kanun Hükmü

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

SRC 3 Belgesi için gerekli evraklar;

  • Nüfus Cüzdanı ve Ehliyet Fotokopisi
  • Tahsil durumunu gösteren belge (Diploma)
  • 2 Adet Fotoğraf

SRC 3 Belgesi için sınav tarihleri;

SRC3 Belgesi için en erken sınav tarihini vermek çok zor çünkü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınavlar düzenlenmektedir. Bölgemizde her ay sınav yapılmaktadır.

Psikoteknik Belgesi randevularımız devam etmektedir.

17.10.2022
259
Whatsapp
Oğuz Bey
Oğuz Bey
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?