SRC 2 Belgesi

SRC 2 Belgesi

Src 2 Belgesi, yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken bir mesleki yeterlilik belgesidir. Src2 belgesi 1 ayda alınır. Psikoteknik Belgesi zorunluluğu bulunmaktadır.

SRC 2 Belgesi

SRC2 Belgesi Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre B-C-E ve D sınıfı ehliyet sahibi olan sürücülerin yurtiçi yolcu taşımacılığı yapabilmek için almaları gereken mesleki yeterlilik belgesidir. Ticari taksi kullananlar, personel taşımacılığı yapanlar, il – ilçe şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapanlar, dolmuş sürücüleri, öğrenci servis şoförleri kısacası yolcu taşıma yükümlülüğü olan sürücülerin almak zorunda oldukları belgedir.

SRC 2 Belgesi
SRC2 Belgesi

2003 yılından sonra herhangi bir B-C-E ve D sınıfı ehliyet sahibi olanlar SRC2 Belgesi alabilmesi için sürücü 36 saatlik bir eğitime tabi tutulur ve eğitimin ardından yapılan sınavda başarılı olmaları durumunda SRC2 Belgesine sahip olabilirler.

Otobüs için SRC2 Belgesi alacak sürücülerin 26 yaşından, minibüs için SRC 2 Belgesi alacakların ise 19 yaşından gün almış olmaları ve 66 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.

Kullanılacak araca göre sürücü belgeleri ve psikoteknik raporlarının olması gerekmektedir.

SRC 2 Belgesi için gerekli evraklar;

  • Nüfus Cüzdanı ve Ehliyet Fotokopisi
  • Tahsil durumunu gösteren belge (Diploma)
  • 1 Adet Biyometrik Fotoğraf

SRC 2 Belgesi için sınav tarihleri;

SRC2 Belgesi için en erken sınav tarihini vermek çok zor çünkü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınavlar düzenlenmektedir. Bölgemizde her ay sınav yapılmaktadır.

Yolcu taşımacılığını uluslararası yapmak istiyorsanız Src 1 Belgesi almanız gerekir.

17.11.2022
284
Whatsapp
Oğuz Bey
Oğuz Bey
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?